Sæsonstart 2015

Så kom sæsonen endelig i gang, og som traditionen byder, startede vi op med rundstykker og kaffe på Porskjær.

Før første træningstur blev klubbens årlige generalforsamling afholdt. Godt 50 medlemmer var mødt frem og generalforsamlingen blev gennemført i god stemning. I forbindelse med denne takkede klubbens mangeårige bestyrelsesmedlem og formand Torben Henriksen af. Torben har været med i klubbens bestyrelse siden den blev stiftet i 2007 og har lagt rigtig mange arbejdstimer i klubregi, så det var med blomster, vin og stående ovationer at klubbens medlemmer sagde ham tak. Ved samme lejlighed stoppede Jan Bøgsted, Claus Højgaard og Linda Borchmann som bestyrelsesmedlemmer/suppleanter. Nyvalgte bestyrelsesmedlemmer blev Michael Schriver, Hans Henrik Pedersen og Birthe Pedersen, og som suppleanter blev valgt Henrik Aalund og Ole Rasmussen. 

Herefter blev cyklerne fundet frem og alle tog ud på årets første klub-træningstur. Og efter denne var der varm suppe til de lettere afkølede ryttere.

Så nu er vi i gang. Håber alle får en god sæson.

 

                                  

 

Yderligere information